Bitburger Open 2009 – Qualification Results
Bitburger Open 2009 – Qualification Results
XD – Qualification
Max SCHWENGER [GER]
Isabel HERTTRICH [GER]
VS
[GER] Tobias WADENKA
[GER] Tamara TEUBER
21-13 21-12
Andreas HEINZ [GER]
Fabienne DEPREZ [GER]
VS
[ISL] [ISL] Helgi JOHANNESSON
[ISL] [ISL] Ragna INGOLFSDOTTIR
21-19 21-16
Sebastien BOURBON [FRA]
Julie DELAUNE [FRA]
VS
[GER] Nico COLDEWE
[GER] Inken WIENEFELD
22-20 11-21 21-17
Oliver LEYDON-DAVIS [NZL]
Danielle BARRY [NZL]
VS
[GER] Patrick KRAEMER
[GER] Mona REICH
21-16 21-17
Ondrej KOPRIVA [CZE]
Miroslava VASKOVA [CZE]
VS
[GER] Fabian HAMMES
[GER] Alina HAMMES
21-19 21-12
Josche ZURWONNE [GER]
Carla NELTE [GER]
VS
[GER] Florian BERCHTENBREITER
[GER] Amelie OLIWA
Walkover
Ondrej KOPRIVA [CZE]
Miroslava VASKOVA [CZE]
VS
[GER] Dominic BECKER
[GER] Benaria PLAGENS
21-17 13-21 21-11
Max SCHWENGER [GER]
Isabel HERTTRICH [GER]
VS
[GER] Andreas HEINZ
[GER] Fabienne DEPREZ
21-15 21-15
Oliver LEYDON-DAVIS [NZL]
Danielle BARRY [NZL]
VS
[FRA] Sebastien BOURBON
[FRA] Julie DELAUNE
21-16 22-20
MS – Qualification
Ardiansyah PUTRA [AUT]
VS
[GER] Johannes SZILAGYI
22-20 21-17
Lucas BEDNORSCH [GER]
VS
[GER] Thomas LEGLEITNER
27-25 21-16
Lionel WARNOTTE [BEL]
VS
[GER] Dominic BECKER
21-13 21-11
Philip MERZ [GER]
VS
[BEL] Maxime MOREELS
21-9 21-15
Tony STEPHENSON [IRL]
VS
[GER] Fabian SCHERPEN
21-14 19-21 21-15
Manuel HEUMANN [GER]
VS
[GER] Kai SCHAEFER
21-16 18-21 24-22
Max SCHWENGER [GER]
VS
[GER] Raphael BECK
21-14 21-14
Benjamin WANNHOFF [GER]
VS
[LUX] Yann HELLERS
21-14 21-18
Jente PAESSEN [BEL]
VS
[GER] Albert FINK
21-16 21-9
Sebastien BOURBON [FRA]
VS
[GER] Philip WELKER
1-0 Retired
Yong YUDIANTO [LUX]
VS
[GER] Nils ROTTER
4-0 Retired
Kai WALDENBERGER [GER]
VS
[GER] Fabian HOLZER
21-12 21-19
Tobias WADENKA [GER]
VS
[LUX] Philippe HENGEN
19-21 25-23 21-9
Jan BORSUTZKI [GER]
VS
[BEL] Julien WARNOTTE
18-21 21-19 21-19
Eli MAMBWE [ZAM]
VS
[GER] Patrick KAEMNITZ
16-21 21-11 21-16
Peter LANG [GER]
VS
[LUX] Eric SOLAGNA
21-6 21-10
WS – Qualification
Isabel HERTTRICH [GER]
VS
[GER] Alina HAMMES
21-14 21-15
Yelyzaveta ZHARKA [UKR]
VS
[GER] Mona REICH
21-16 14-21 24-22
Perrine LEBUHANIC [FRA]
VS
[GER] Fabienne DEPREZ
24-22 21-19
Ragna INGOLFSDOTTIR [ISL]
VS
[CZE] Dominika KOUKALOVA
21-17 21-14
Sashina VIGNES [FRA]
VS
[GER] Inken WIENEFELD
21-13 21-18
Stefanie BERTELS [BEL]
VS
[CZE] Miroslava VASKOVA
21-15 21-15
Simone PRUTSCH [AUT]
VS
[GER] Mette STAHLBERG
21-12 21-19
Linda SLOAN [SCO]
VS
[ENG] Kate ROBERTSHAW
21-8 21-13
MD – Qualification
Nico COLDEWE [GER]
Patrick KAEMNITZ [GER]
VS
[GER] Raphael BECK
[GER] Fabian SCHERPEN
18-21 21-17 21-8
Andreas HEINZ [GER]
Felix SCHOPPMANN [GER]
VS
[GER] Nils ROTTER
[GER] Kai SCHAEFER
Retired
Richard DOMKE [GER]
Jonas GEIGENBERGER [GER]
VS
[LUX] Philippe HENGEN
[LUX] Yong YUDIANTO
21-16 18-21 22-20
Dharma GUNAWI [GER]
Rio WILLINATO [INA]
VS
[GER] Fabian HOLZER
[GER] Max SCHWENGER
21-13 21-12
Alvin LAU [CAN]
Richard LIANG [CAN]
VS
[LUX] Joe MICHELS
[LUX] Eric SOLAGNA
21-7 21-10
Mats HUKRIEDE [GER]
Josche ZURWONNE [GER]
VS
[GER] Robert GEORG
[GER] Franklin WAHAB
21-17 18-21 21-18
Ian Jovi RIEN [GER]
Kai WALDENBERGER [GER]
VS
[IRL] Sam MAGEE
[IRL] Tony STEPHENSON
17-21 21-17 21-18
Peter LANG [GER]
Thomas LEGLEITNER [GER]
VS
[GER] Dominic BECKER
[GER] Jan BORSUTZKI
23-21 21-19
MS – Qualification
Max SCHWENGER [GER]
VS
[GER] Philip MERZ
21-13 21-19
MS – Qualification
Manuel HEUMANN [GER]
VS
[GER] Benjamin WANNHOFF
18-21 21-13 21-15
MS – Qualification
Ardiansyah PUTRA [AUT]
VS
[GER] Lucas BEDNORSCH
21-15 21-9 MS – Qualification
Lionel WARNOTTE [BEL]
VS
[IRL] Tony STEPHENSON
21-13 21-14
MS – Qualification
Sebastien BOURBON [FRA]
VS
[BEL] Jente PAESSEN
21-15 19-21 21-11
MS – Qualification
Kai WALDENBERGER [GER]
VS
[LUX] Yong YUDIANTO
24-22 22-20
MS – Qualification
Eli MAMBWE [ZAM] [ZAM]
VS
[GER] Tobias WADENKA
22-24 22-20 21-18
MS – Qualification
Jan BORSUTZKI [GER]
VS
[GER] Peter LANG
21-16 21-16
WS – Qualification
Yelyzaveta ZHARKA [UKR]
VS
[GER] Isabel HERTTRICH
15-21 21-9 21-9
WS – Qualification
Perrine LEBUHANIC [FRA]
VS
[ISL] Ragna INGOLFSDOTTIR
21-17 21-17
WS – Qualification
Sashina VIGNES [FRA]
VS
[BEL] Stefanie BERTELS
21-13 21-8
WS – Qualification
Linda SLOAN [SCO]
VS
[AUT] Simone PRUTSCH
21-16 21-13
MD – Qualification
Andreas HEINZ [GER]
Felix SCHOPPMANN [GER]
VS
[GER] Nico COLDEWE
[GER] Patrick KAEMNITZ
17-21 21-13 21-12
MD – Qualification
Dharma GUNAWI [GER]
Rio WILLINATO [INA]
VS
[GER] Richard DOMKE
[GER] Jonas GEIGENBERGER
21-18 21-16
MD – Qualification
Mats HUKRIEDE [GER]
Josche ZURWONNE [GER]
VS
[CAN] Alvin LAU
[CAN] Richard LIANG
21-13 21-17
MD – Qualification
Ian Jovi RIEN [GER]
Kai WALDENBERGER [GER]
VS
[GER] Peter LANG
[GER] Thomas LEGLEITNER
19-21 21-16 21-14